EN PL

Gdańsk -przydatne informacje

Długi Targ

Reprezentacyjna ulica Gdańska biegnąca przez środek Głównego Miasta. Pełni funkcję rynku, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie ze względu na otoczenie szeregu bogatych fasad renesansowych kamienic. W XIII wieku wraz z ul. Długą, Długi Targ był traktem kupieckim, którego przedłużeniem był owalny plac targowy. Od zawsze Długa i Długi Targ były częścią miasta zamieszkiwaną przez najzamożniejszych. Kamienice należały do najzacniejszych patrycjuszy, kupców i ludzi piastujących wysokie urzędy. Z powodu uroczystych parad, przeprowadzanych tę drogą w latach 1457-1552, wzięło się jej określenie jako Drogi Królewskiej.  Zatrzymywali się tu polscy królowie. Rezydowali w nich m.in. Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza. Jan Kazimierz,, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Obecnie Długi Targ wraz z ulicą Długą to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Trójmieście przez spacerowiczów miejscowych jak również przebywających turystów. Zimową porą można ogrzać się przy ciepłej herbacie w pobliskich kawiarenkach, natomiast w sezonie letnim odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne. Z pewnością każdy, kto był choć raz w Gdańsku, posiada zdjęcie przy Fontannie Neptuna –który króluje w centralnym miejscu ulicy i symbolizuje związek Gdańska z morzem.

Kościół Mariacki

Uznawany za Koronę miasta Gdańska. Położony jest na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką a Św. Ducha. Od strony Motławy bezpośrednio do jednej z bram świątyni prowadzi ul. Mariacka. Kościół Mariacki jest największą świątynią na świecie zbudowaną z cegły. Jej charakterystyczna sylwetka, której akcentami są masywna zachodnia wieża dzwonna i smukłe narożne wieżyczki tworzy dominantę w panoramie miasta. Zbudowany w latach 1346-1506 kościół jest przykładem gotyku ceglanego. Pomimo burzliwych dziejów, świątynia zachowała historyczną formę architektoniczną co poświadcza ikonografia sięgająca XVI wieku oraz bogaty wystrój wnętrza, który tworzą liczne dzieła średniowieczne.

Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę Mariacką, z której rozpościera się widok na  panoramę miasta.

Od 1go stycznia 2012 roku zwiedzanie bazyliki jest płatne w godzinach 9.00 - 17.30. Bilet normalny 4zł, ulgowy 2zł. Wejście do kościoła jest usytuowane pod wieżą. Wejście na wieżę, aby podziwiać panoramę Gdańska będzie możliwe od 1 kwietnia.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.bazylikamariacka.pl

Motława

Jest to niewątpliwie atrakcyjne miejsce do pływania i organizacji imprez rekreacyjno-sportowych na wodzie. Tu znajduje się Marina Gdańska dla 80 jednostek pływających. Na Motławę wpływa się z Martwej Wisły przy Haku Polskim, dalej rzeka rozdziela się na Starą i Nową Motławę i przechodzi w wybudowany w XVII wieku Opływ Motławy dopływający znowu do Martwej Wisły przy moście Siennickim. Dla lubiących sporty mniej ekstremalne, jest to romantyczne miejsce do spacerów, jak również nabycia daru morza w postaci bursztynu. 

U brzegu Motławy drzemie stary średniowieczny Żuraw. W kształcie zbliżonym do tego, co oglądać możemy do dziś powstał 565 lat temu i jest obecnie najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie.  Kiedyś służył przede wszystkim jako urządzenie portowe do załadunku towarów (głównie piwa) i balastu  na statki, oraz do stawiania ich masztów. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar czterech ton, na wysokość jedenastu metrów. Mechanizmem są dwa bębny o średnicy około sześciu metrów. Jako siłę napędową wykorzystywano ludzi stąpających wewnątrz tych bębnów. Obecnie jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego, które prezentuje w Żurawiu wystawę, ukazującą życie portowego miasta w czasach największej jego prosperity od XVI do XVIII wieku, kiedy to Gdańsk nazywany był najdynamiczniejszym portem na Bałtyku.
W salach wystawowych pokazano m.in. nawigację w porcie, techniki przeładowywania towarów, wygląd kupieckiego kantora i mieszczańskiego salonu a także warsztaty typowych dla charakteru miasta rzemieślników: żaglomistrza, cieśli okrętowego i powroźnika.

Wyjątkową atrakcją dla turystów jest możliwość obejrzenia wnętrza mechanizmu dźwigowego Żurawia.

GODZINY OTWARCIA:

1.02.2012 - 30.06.2012
Wtorek - piątek 10:00-16:00
Sobota - niedziela 10:30-16:30

1.07.2012 - 31.08.2012
Poniedziałek - niedziela 10:30-18:30

1.09.2012 - 30.11.2012
Wtorek - piątek 10:00-16:00
Sobota - niedziela 10:30-16:30

1.12.2012 - 31.12.2012
Wtorek - piątek 10:00-15:00
Sobota - niedziela 10:30-15:30

CENY BILETÓW

Żuraw: 8 zł normalny i 5 zł ulgowy
Karnet uprawniający do zwiedzania Spichlerzy na Ołowiance, statku-muzeum "Sołdek" i Żurawia - 18 zł normalny i 10 zł ulgowy.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Znajduje się po drugiej stronie Motławy na Wyspie Ołowianka. Jest największą  instytucją życia muzycznego w północnej Polsce, którą odwiedzają melomani nie tylko z regionu, ale także z kraju i z całego świata. To miejsce ludzi pragnących obcować ze sztuką na najwyższym poziomie.

W sezonie letnim zaprasza na Gdańskie Lato Muzyczne – koncerty na otwartym powietrzu, których można słuchać z drugiego brzegu. Tu rozlegają się słynne arie operowe i operetkowe, pieśni neapolitańskie a nawet piosenki latynoskie. Wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata.

W Centrum na Ołowiance funkcjonuje także galeria sztuk plastycznych. Początkowo okazjonalnie przy różnego rodzaju uroczystościach, z czasem nabrała rysu bardziej permanentnego. Prezentuje prace artystów rodzimych i zagranicznych. 

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.filharmonia.gda.pl

Wydarzenia kulturalne w Gdańsku

Zapraszamy na stronę: www.kultura.trojmiasto.pl