EN PL

Co warto zobaczyć w Krakowie
 

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to najczęściej odwiedzany zabytek Krakowa. Obok, Rynku Głównego z Kościołem Mariackim oraz dawnej dzielnicy żydowskiej - Kazimierz, jest to miejsce najbardziej oblegane przez turystów. Nic w tym dziwnego. Jest to przecież miejsce przez wieki naznaczone historią, związaną z dynastiami królewskimi naszego kraju. Ogrom wydarzeń historycznych, mających wpływ na losy naszego kraju, które wydarzyły się właśnie na wzgórzu wawelskim są dodatkowym powodem, dla którego warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Wawel jest całym kompleksem zabytków, pochodzących z różnych wieków, zarówno budynków świeckich jak i sakralnych, związanych z obroną a także codziennym życiem władców i ich świt. Budowli, które warto zwiedzić będąc na Wawelu jest tak dużo, iż turyści poświęcają na tę niewielką część Krakowa najwięcej czasu podczas swoich urlopów. Wawel można zwiedzić samodzielnie, omijając jednak w ten sposób wiele atrakcyjnych miejsc, a przede wszystkim cennych zabytków i eksponatów.

Turyści otrzymują możliwość wykupienia biletu na wejście do konkretnego miejsca z przewodnikiem lub bez. Najkorzystniej jest jednak udać się na pełen obchód wzgórza wawelskiego z przewodnikiem, dzięki temu będziemy mieli pewność, iż nie ominęło nas coś istotnego.

Główną część kompleksu budynków na Wawelu stanowi Zamek Królewski. Zamek ten stał się główną stolicą państwa polskiego od czasów Kazimierza Odnowiciela. Badania archeologiczne wskazują jednak na to, iż już w czasach plemion wiślańskich miejsce to wybrane zostało na siedzibę władz kształtującego się państwa. Zamek zostawał kilkukrotnie odnawiany i remontowany. Kazimierz Odnowiciel postarał się aby zamek rozbudować w stylu romańskim. Efekty tego przedsięwzięcia oglądać możemy do dziś. Okres największego rozwoju architektury Wawelu nastąpił jednak za panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.
Głównym budynkiem sakralnym na wzgórzu wawelskim jest kościół Katedralny pod wezwaniem św. Wacława i św. Stanisława. Zmieniany przez wieki doczekał się naprawdę monumentalnego wyglądu. Wnętrze kościoła zapiera dech w piersiach. Pełen jest śladów historyczno-religijnych po panujących na Wawelu władcach. Po północnej stronie katedry stoi wieża Zygmuntowska, na której od 1521 roku wisi największy w Polsce dzwon, zwany "Zygmuntem".

Wzgórze, znajduje się w niewielkiej odległości od brzegu Wisły. Spacerując po nadwiślańskim deptaku obserwować można zewnętrzną stronę Wawelu. Całe wzgórze otoczone jest wysokimi murami obronnymi, w których widać kilka mniejszych i większych baszt. Wykupując bilet do Smoczej Jamy, imitującej miejsce przebywania legendarnego Smoka Wawelskiego, przemierzyć można wnętrze grubych obronnych murów grodu i wyjść bezpośrednio na deptak wiodący wzdłuż Wisły. Stojący tam sztuczny Smok Wawelski chętnie pokazuje swoje umiejętności zionięcia ogniem, za niewielką opłatą.

Kopalnia Soli "Wieliczka"

Kopalnia Soli "Wieliczka" to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej na ziemiach polskich, rocznieodwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych obiektów na Listę ŚwiatowegoDziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która kształtowała się w świadomości Polaków przez stulecia.

Znak firmowy kopalni należy do najstarszych na świecie. To równocześnie najstarsza polska marka, albowiem to właśnie w wielickiej kopalni po raz pierwszy zaczęto oznaczać wytwarzany produkt (sól) znakiem firmowym. Dotyczyło to soli pochodzącej z wyjątkowo białych pokładów, przeznaczonej na stoły królewskie, którą pakowano do beczek cechowanych orłem królewskim.

Kopalnia Soli „Wieliczka” dodziś posługuje się swym staropolskim herbem, który wskazuje na wielowiekową tradycję przedsiębiorstwa i jest synonimem zaufania, rzetelności oraz najwyższej jakości.

 

 

Wszelkie informacje odnośnie imprez w Krakowie znajdą Państwo na stronie Magiczny Kraków